Silindi Sanılan Bilgilerin Tehlikesi & Güvenliği
Günümüzde her türlü veriyi digital ortamda saklayabilen bilgisayar, digital kamera, PDA, ve cep telefonu gibi teknolojik aletler; hayatımıza birçok kolaylık ve rahatlık getirmektedir. Fakat birçok kişi bu şekilde saklanan önemli veya önemsiz verilerin dijital ortamlardan kolaylıkla silinebildiğini düşünmektedir.Bu düşüncenin aksine dijital ortamlarda saklanan veriler kolayca silinemez ve düzgün bir silme işlemi yapılmadığı taktirde istenilen zamanda bu verilere kolayca ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar kullanıcıları sil komutuyla istenen bilgilerin silinebileceğini zannediyorlar.Aslında bu işler için yapılmış basit programlar dahi silme işlemini tam olarak yerine getiremez.Silinmiş veriler hazırlanmış özel yazılımlar ile veya laboratuar ortamındaki gelişmiş cihazlarla kolayca geri getirilebilmektedir.Aynı şekilde silme işlemini yapan özel yazılımlarda mevcuttur.

Çoğunlukla bellek kullanan her teknolojik aletin içinde eski verilere ait bir iz bulunabilmektedir.Bilgisayar harddiskleri, digital kamera bellekleri ve cep telefonları için kullanılan harici hafıza kartları tam bir veri hazinesidir.Eğer bu bilgilerin bulunduğu teknolojik aletler dijital alanları silinmeden veya yokedilmeden el değiştirdiği taktirde bu bilgilerin başkaları tarafından bulunması ve kullanılması mümkün hale gelebilir.

Digital depolama alanı üzerindeki silme ve ekleme işlemleri şu şekilde olmaktadır.Özellikle bilgisayarlar eklenen her veri için bir veri yolu oluşturur.Eklediği dosyayı açmak isteyen kullanıcının aç komutunu alan bilgisayar ilgili veri yolunu kullanarak dosyaya ulaşır ve açma işlemini yapar.Silme işleminde ise kullanıcının sil komutu ile silinen dosya çöp kutusuna gönderilerek veri yolu saklanır.Çöp kutusu boşaltıldığında ise veri yolu silinir fakat bilgisayar silinen veri yoluna ait dosyayı sabit disk içinde saklar.Böylece veri kurtarma programlarıyla silindiğini sandığımız bu dosyalar geri getirilebilmektedir.

Digital ortamlardaki verilerin tamamen yokedilmesi için silinecek veri üzerine birkaç kez veri yazılarak eski verilerin okunamayacak duruma getirilmesi gerekiyor.Internet üzerinde silme işlemi yapan birçok yazılım bulabilirsiniz fakat çok azı veri silmede başarılı olmaktadır.Silme işleminde hedef FBI, CIA ve benzeri kurumların elindeki yazılımlara ve çözümlere karşı denenmiş çalışan yöntemlerdir.Bu tür veri silme işlemleri günlerce sürebilmektedir.Eğer elinizde bulunan sabit diskler içinde çok önemli ve gizli belgeler bulunuyorsa diskleri parçaladıktan sonra yakarak yok etmeniz en çabuk ve en zahmetsiz çözüm olacaktır. Özellikle sabit diskleri parçalamak veya parçalara ayırdıktan sonra yakmak önemlidir çünkü sadece yakılan veya suya atılan sabit disklerdeki veriler kurtarılabilmektedir.

Silinen verilerin geri getirilmesi özel olarak hazırlanmış laboratuarlarda çok daha detaylı bir şekilde yapılmaktadır.Eğer veriler normal bir şekilde okunamıyorsa üzerinde çalışılacak bellek veya disk tozdan arındırılmış özel bölümlerde elektron mikroskoplar ile incelemeye alınır.Sabit disk üzerinde veriler 0 ve 1 bit dizeleri şeklinde tutulduğundan bu bit dizeleri teker teker çıkarılarak sonuca ulaşılmaya çalışılır.
Ülkemizde Internet bankacılığını ve internet üzerinde kredi kartı kullananların oranı gün geçtikçe artmaktadır. Fakat insanların internet kullanımı hakkındaki bilgisizliği birçok sorunu beraberinde ge
Özel yaşamınızda veya internet üzerinde kullandığınız bilgiler, telefon vasıtası ile size veya çevrenizdeki insanlara ulaşan kişiler tarafından çalınabilmektedir. Bu şekildeki yapılan bilgi çalma yönt
Günümüzde bilgisayarlar üzerinde depolanan bilgilerin güvende olduğunu düşünen birçok bilgisayar kullanıcısı bulunmaktadır. Genelde bilgisayarlarına veya işletim sistemlerine birşey olmayacağını düşün
Genelde Şifre kullandığımız yerler 1. İnteraktif Bankacılık İşlemleri 2. Web Sitesi Yönetimi 3. E-Mail ve Sohbet programları 4. Üyelik İsteyen Siteler 7. İnternet Bağlantısında 6. Bi