Şifreleme Yöntemleri
Genelde Şifre kullandığımız yerler

1. İnteraktif Bankacılık İşlemleri

2. Web Sitesi Yönetimi

3. E-Mail ve Sohbet programları

4. Üyelik İsteyen Siteler

7. İnternet Bağlantısında

6. Bilgisayar içindeki Dosyalarımızda vb. gibi birçok yerde şifre kullanmaktayız.

Şifre Seçiminde Dikkat Etmemiz Gereken Unsurlar

1. Doğum tarihi, isim veya ismin birkaç kez yanyana yazılmış haldeki kolay tahmin edilebilecek şifreleri kullanmaktan kaçınmalıyız.

2. Devamlı hakkında konuştuğumuz ve insanların bildiği.Sevdiğimiz müzik,sinema veya bir sanatçının ismi gibi şeylerin şifre olarak seçilmemesi gerekir.

3. Bir yerde kullandığımız şifreyi başka bir yerde kullanmamalıyız.Örnek e-mail için kullanılan bir şifre bankacılık işlemlerinde veya website üyeliklerinde kullanılmamalıdır.

4. Yukarıdaki maddeye benzer olarak kullandığımız şifrelerin birbirini çağrıştırmaması ve ayrı şifreler şeklinde olması gereklidir.Kısacası websitesi üyelik şifrenizi bilen bir kişinin e-mail şifrenizi tahmin edememesi gereklidir.

5. Klavyedeki sıralanmış olarak bulunan ve sonradan kolayca hatırlama imkanımız olan şifreleme kombinasyonlarını ( Örnek : 1234567890 , 0987654321 , zxcvbnm , 1qaz veya qwertyuıop v.b ) kullanmamalıyız.

6. Şifre seçiminde [](!*? gibi karakterleri harf ve sayılarla karıştırmalıyız. Örnek (!*pcZt6lkE789n6?!] bu tür şifreleri hatırlamamız bazen zor olabilir bu yüzden bu şifreleri bilgisayar dışında güvenli bir yerde not alarak tutabiliriz.

7. Eğer çok karışık bir şifre seçmek istemiyorsak o zaman normal konuşma veya sohbette kullanmadığımız sevdiğimiz sanatçı,yemek,spor dalı ve sevdiğimiz arkadaşımızın ismi gibi kelimeleri sayılarla ve değişik karakterler ile karıştırarak şifre haline getirebiliriz. Örnek : (*?ok234yanus?*) , [!can1dan2er3ce4tin5!], [(?ka11ra22te33?)] vb…

8. Şifrelerimizi not aldığımız bir ajanda veya herhangi bir kağıt parçası varsa bu bilgileri bilgisayar üzerine yapıştırmak veya çalışma masamızın üzerinde bulundurmak yanlıştır.Bu tür bilgileri daha güvenli olan yerlerde saklayabiliriz.
Msn veya Hotmail şifrenizi çaldırmadan önce yapmanız gereken ayarları aşağıdaki şekilde görebiliriz.Böylece Hotmail veya Msn şifrelerinizi çaldırmış olsanız dahi geri almanız daha kolaylaşacaktır.
E-Mail Güvenliği için yapmamız gerekenleri maddeler halinde görelim 1. E-mail adresi alırken doldurduğunuz form içinde eğer şifrenizi unuttuğunuz taktirde size sorulması gereken bir gizli soru seçe
Şifre ve bilgilerinizi çalmak isteyen kişilerin yöntemlerini öğrenirseniz kendinizi daha iyi bir şekilde koruyabilirsiniz. Aşağıda anlatmış olduğum yöntemler hiçbir zaman eskimez sadece hazırlanışı ve
Özel yaşamınızda veya internet üzerinde kullandığınız bilgiler, telefon vasıtası ile size veya çevrenizdeki insanlara ulaşan kişiler tarafından çalınabilmektedir. Bu şekildeki yapılan bilgi çalma yönt